Dowiedz się dlaczego psy jedzą trawę?
Zauważyłeś, że Twój pies podczas spaceru je trawę? Dlaczego zwierzęta tak chętnie zajadają się trawą? W czym tkwi jej fenomen? Czy takie zachowanie powinno niepokoić właściciela zwierzęcia?
Czemu pies je trawę?
Wielu właścicieli podczas spaceru ma wrażenie, że pies zaczął preferować dietę wegetariańską, ponieważ z ochotą zajada się trawą. Wtedy w głowie pojawia się pytanie ,,czy trawa nie zaszkodzi mojemu pupilowi?''. Wielu właścicieli natychmiast udaje się do weterynarza po to, aby zdiagnozować ewentualną chorobę. Na pytanie, dlatego pies je trawę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak można wyróżnić kilka ważnych rzeczy:
Przyczyny natury psychologicznej
Szczenięta często jedzą rzeczy, których docelowo jeść nie powinny. Zdarza się, że do żołądka trafi coś niejadalnego. To naturalne zachowanie. W ten sposób pies uczy się, co jest dozwolone, a co nie. To badanie świata.
Często może być to również naśladownictwo. Jeżeli małe szczenię zauważy, że jego matka lub ojciec zajada trawę, wówczas zaczyna robić to samo, ponieważ sądzi, że tak powinien robić. Nie trzeba w tym przypadku się wcale niepokoić.
Dlaczego psy jedzą trawę?
Jedyne, na co każdy właściciel powinien zwracać uwagę, jest to, czy zjadana przez zwierzę roślina jest jadalna, czy też trująca. Jeżeli jest trująca, wówczas natychmiast należy udać się do weterynarza. Dorosłe psy mogą być sfrustrowane, dlatego często zaczynają również skubać krzewy.
W wielu przypadkach w ten sposób pies pragnie zwrócić na siebie uwagę swojego ukochanego opiekuna. Kiedy pies robi coś złego, wówczas opiekun bardziej się nim interesuje, co zauważa pies i to wykorzystuje. Często życie psa po prostu jest nudne.
Kwestie dietetyczne
Tutaj wyróżnić można kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest to, że wiele psów lubi smak trawy i zjadają ją tak samo, jak ludzie jedzą ulubione owoce oraz warzywa. Zazwyczaj psy preferują młode, miękki i soczyste listki. Zazwyczaj to działanie sporadyczne. Pies powinien zjeść kilka listków i na tym poprzestać.
Psy jedzą również trawę wiosną, aby uzupełnić mikroelementy utracone zimą. Takie zachowanie zwane jest atawizmem.
Już przodkowie naszych kochanych psów uzupełniali niedobry w diecie poprzez jedzenie trawy. To w nich znajduje się między innymi cenny błonnik dla trawienia.
Jeżeli jednak nasz ukochany pies zjada stanowczo za dużo trawy, należy przyjrzeć się dokładnie jego diecie. Trzeba mu dobrać wtedy odpowiednią karmę. Wówczas zaspokojone zostaną wszelkie niedobory naszego pupila.
Problemy zdrowotne
Często psy również jedzą karmę, kiedy mają poważne problemy zdrowotne. Często zjedzenie kości, czy innej rzeczy może zostać strawione dzięki jedzeniu trawy, która oczyszcza jelita. Jeżeli je trawę szybko i jej nie przeżuwa, wówczas chce zmusić ciało do zwymiotowania.
Przyczyny nieznane
Pies sam często nie wie, co robi. Jeżeli pies skupie trawę od czasu do czasu, można uznać, że robi to mechanicznie i nie ma powodów do obaw.
Czy trawa może zaszkodzić psu?
Psy w miastach po zjedzeniu trawy mogą być narażone na tak zwane metale ciężkie oraz na środki chemiczne służące do ochrony roślin. Trawa zjadana przez psa powinna być czysta.
Komentarze (0)