
Jaka karma posmakuje naszemu psu? - przetestuj próbki karm
Każdy pies ma inne potrzeby. Są one warunkowane rasą, wiekiem, aktualną kondycją organizmu, ewentualnie schorzeniami, z jakimi zmaga się psiak. Nie można również wykluczyć, tak całkiem zwyczajnie, odmiennych smaków przypadających do gustu naszym pupilom. Jak znaleźć karmę, która poza walorami odżywczymi, wspomaganiem rozwoju, będzie po prostu chętnie zjadaną?
Pies, który przestał lub nie chce jeść
Zacznijmy od sytuacji, kiedy to pies przestał jeść karmę, jaką dotychczas się zajadał lub też od początku nie chce nawet tknąć karmy, jaka zostaje mu podana. Trzeba poszukać przyczyn takich zachowań. Zdarzają się problemy zdrowotne, z układem pokarmowym, choć nie tylko. Przydaje się wizyta u weterynarza, który pozwoli wykluczyć lub potwierdzić ewentualne schorzenie. Niekiedy problemem jest alergia na dany składnik pokarmowy, stąd pies, który każdorazowo po jedzeniu zaczyna coraz gorzej się czuć, kolejnym razem nie chce jej jeść.
W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, karma musi zostać dobrana do ich rodzaju. Na rynku nie brakuje karm, a także przekąsek i smakołyków różnego rodzaju, które wspomagają prawidłowe żywienie psa, dostarczają niezbędnych składników odżywczych, a przy tym pozwalają uporać się z rozmaitymi schorzeniami czy alergiami. Takie karmy można znaleźć w sklepie zoologicznym SklepZoologic.pl.
Innym problemem jest pies, który zaczyna wybrzydzać na karmę, bo nauczyli go tego właściciele (więcej o karmach dla psa przeczytasz na tej stronie). Zachowanie systematyczności w podawaniu określonego rodzaju karmy, jak i regularności przy posiłkach, jest kluczowym aspektem w prawidłowym żywieniu psa. Nie można ulegać pupilowi, który doprasza się o kolejne porcje czy smakołyki, wcale dla niego niewskazane. Uleganie takim „prośbom” kończy się niechęcią do spożywania karmy podawanej na co dzień.
Zmiana jadłospisu i nowe smaki
Czasami z potrzeby, a innym razem po to, by urozmaicić dietę psa, chcemy spróbować nowego rodzaju karmy. Pupil jednak nie powie nam, które smaki są mu najbliższe, na jaki rodzaj karmy będzie czekał niecierpliwie. Właścicielom zostaje obserwacja i stopniowe wprowadzanie nowych smaków, a następnie ocena, które z nich są dobre dla psiaka.
Karmy zarówno suche, jak i mokre, a także rozmaite przekąski, niestety nie należą do najtańszych produktów, tym bardziej gdy stawiamy na ich wysoką jakość, a także wydajność. Właścicielom nie jest na rękę, by kupić duże opakowanie, a potem nie mieć co z nim zrobić, bo psu nie posmakuje. Doskonałym rozwiązaniem są próbki karm.
W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć zestawy kilku rodzajów karm, w niewielkich porcjach. To wydatek możliwy do udźwignięcia, a przy tym pozwalający sprawdzić, jaki smak i rodzaj karmy najbardziej odpowiada czworonożnemu pupilowi. Niekiedy można otrzymać darmowe próbki karm dla zwierząt, na przykład podczas różnego rodzaju wydarzeń bądź kupując określony produkt, do którego gratisowo dołączona jest karma, chociażby w nowym smaku.
Karma idealna znaleziona! Co dalej?
Gdy już pojawia się pewność, która karma będzie najchętniej zjadana przez pupila, dobrze jest stopniowo wprowadzać ją do dotychczasowej diety psa. Układ pokarmowy potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowego składu karmy.
Każda zmiana jadłospisu wymaga obserwacji zachowania psiaka, bo pojawiające się biegunki, wymioty czy ponowna niechęć do karmy, może oznaczać już nie wybrzydzanie, ale źle dobraną karmę lub rozwijające się schorzenia. Mimo wszystko testowanie z próbkami – niewielkimi opakowaniami, nie jest kosztowne, natomiast pozwala dość dobrze określić preferencje pupila.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)