Jaka karma dla psów najlepsza?
Najlepsza karma dla psa? Jaką kupić dla szczeniąt i starych psów?
Na wybór właściwej karmy dla psów wpływa wiele rzeczy. Dobrej jakości nie definiują tylko wysokie ceny i pozytywne opinie o producencie. Chcąc być pewnym, że pies dostaje jedzenie dopasowane do jego wymogów należy się dokładnie przyjrzeć karmom dostępnym na rynku.
Karma dla psów
Doradzamy, którą karmę podawać psom ze zdrowotnymi problemami, szczeniakom, czy postawić na suchą czy mokrą karmę i które przysmaki są godne polecenia.
Sucha czy mokra?
Powyższy wybór zależy głównie od wygody psa oraz właściciela.
Sucha - posiada bardzo dużo składników odżywczych i jest treściwsza. Dawkowana jest w mniejszych porcjach niż jej mokra kuzynka. Jest to popularne, wygodne i ekonomiczniejsze w porównaniu z mokrą karmą.
Mokra - ma więcej wody, mniej syci. Większość psów ją uwielbia. Karmienie tylko nią jest mało wygodne, a przy tym kosztowne.
Dobrym rozwiązaniem jest karmienie dwoma typami karmy. Podstawa - karma sucha, uzupełnienie - mokra. Dostarczenie składników odżywczych psu jest optymalne i przez nich lubiane.
Dobra karma - po czym poznać?
Zazwyczaj kosztuje ona więcej, ale nie zawsze. Stratą pieniędzy jest płacenie tylko za ładne opakowanie. Warto zwrócić uwagę na:
- Zawartość mięsa - wyznacznik dobrego jedzenia. Psy to mięsożercy więc karma powinna mieć dużą ilość białka zwierzęcego. Niestety dużo jedzenia dla psów ma go mało. Znajdują się w nich zaś zboża i inne wypełniacze. Dlatego chcąc kupić jak najlepszą karmę sprawdzajmy skład produktu!
Najlepsze znajdziemy w sklepach zoologicznych. Czasami zawierają nawet 40-50% mięsa. Do tego nie są wcale droższe od innych produktów gorszych jakościowo.
- Rodzaje mięsa - warto zwrócić uwagę czy mięsa jest świeże czy suszone. Często dostępna jest też mączka mięsna.
- Zboża - karmy dzieli się na te ze zbożem i bez niego. Najwartościowsze są bez zbożowo. Zazwyczaj posiadają najwięcej mięsa, owoców, warzyw oraz innych produktów zwierzęcych. Normalnie psy nie jedzą zbóż. Jednakże podawanie karmy, która je zawiera nie jest tragedią, jednakże jeśli się to robi musi mieć ona dużo mięsa, a samo zboże ma mieć postać pełnych ziaren.
- Składniki dodatkowe - chodzi tu o składniki potrzebne w codziennej diecie psa. Np. olej rybny bogaty w kwasy tłuszczowe czy błonnik z owoców i warzyw, witaminy, związki chemiczne. Zdrowym psom, które są już dorosłe wystarczy dobra jakościowo, podstawowa karma. Dla psów z problemami zdrowotnymi i szczeniąt - specjalistyczne produkty.
Karmy specjalistyczne
- Szczenięta -potrzebują innych ilości składników odżywczych niż dorosłe osobniki. Karma powinna być bogata w białko, wysokokaloryczna, z wielką ilością kwasów tłuszczowych. Zwykle są odpowiednio oznakowane.
- Seniorzy - powinny mieć karmę z małą ilością tłuszczu, ale mającą składniki pomagające stawom.
- Nadwaga - Dla futrzanych grubasków poleca się karmę z małą zawartością tłuszczu, ale dużą ilością błonnika.
- Wysterylizowane - karmy niskokaloryczne.
- Chore - są to produkty specjalistyczne, zazwyczaj sprzedawane w gabinetach weterynaryjnych. Jeśli pies jest właśnie leczony lub w okresie rekonwalescencji, zwykła karma musi być zastąpiona produktami wybranymi przez weterynarza.
Komentarze (0)