Kamienie milowe w rozwoju dziecka
Obserwacja, jak rozwija się maluszek dla każdego rodzica jest istotnym elementem. Maluszek z noworodka staje cię rezolutnym niemowlakiem, który zaczyna odkrywać świat. By móc stwierdzić, czy rozwój jest prawidłowy powstały tak zwane kamienie milowe. Dzięki nim można określić czy dziecko wymaga dodatkowego wsparcia. Warto pamiętać, że każdy mały człowiek rozwija się w swoim tempie, a jeżeli coś Cię zaniepokoi – zapytaj lekarza.
Czym są kamienie milowe w rozwoju dziecka?
Mianem kamieni milowych określa się najważniejsze umiejętności, które w danym wieku powinno zdobyć dziecko. Według specjalistów liczy się nie tylko czas, ale także kolejność, w jakiej dziecko nabywa nowe zdolności. Kamienie milowe pozwalają monitorować postępy i pomagają w odróżnieniu prawidłowego rozwoju od potencjalnych nieprawidłowości. Dotyczą one czterech stref rozwoju: motoryka duża, motoryka mała i wzrok, mowa i słuch oraz zachowanie, rozwój psychiczny i socjalny. Zdobywanie poszczególnych umiejętności jest jedynie orientacyjne. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie – jedne zaczynają wcześniej raczkować, inne nieco później opanowują poszczególne umiejętności.
Motoryka duża
W ciągu dwóch lat w zakresie motoryki dużej pojawiają się cztery kamienie milowe – kontrola główki, siedzenie bez podparcia, stanie i chodzenie. Pierwszy z nich maluszek ćwiczy już od pierwszego miesiąca życia, leżąc na brzuszku i stopniowo podnosząc brodę, a następnie odrywając klatkę piersiową od podłoża. Samodzielne siadanie następuje w okolicy 6-9 miesiąca życia. Poprzedzają je obroty z pleców na brzuch i na odwrót. Później następuje raczkowanie, które jest w zasadzie wstępem do nauki siadania. By wspomóc dziecko, warto nieco je zachęcić do przemieszczania się, na przykład kładąc zabawki w niedalekiej odległości. Miękkie przytulanki czy grające pozytywki, które przykują uwagę malucha znajdziesz tutaj: https://www.lamillou.com/pl/. Stabilny siad otwiera maluszkowi drogę do wstawania i chodzenia. Początkowo niezbędne jest dodatkowe wsparcie w postaci mebli czy rąk rodziców. Następnie uczy się jak pokonywać pierwsze kroki. To także etap, w którym warto zainwestować w pierwsze buciki. Powinny być wykonane z przyjaznych materiałów, które są delikatne i idealnie dopasowują się do stopy maluszka. Wysokiej klasy obuwie dla dziecka znajdziesz tutaj: https://www.lamillou.com/pl/outdoor-buty-moonie-s.
Motoryka mała i pozostałe umiejętności
Początkowym etapem w rozwoju małej motoryki jest nauka łączenia rączek, otwierania dłoni, utrzymania w nich przedmiotów, a następnie uderzanie nimi o siebie. Stopniowo maluch uczy się, że zabawki można przekładać z rączki do rączki, a także nimi rzucać. Po pierwszych urodzinach pociecha łapie już kredki i potrafi poruszać nimi po kartce. Kolejne fazy w rozwoju motoryki pozwalają na odkrywanie świata nie tylko fizycznie, ale także poznawanie nowych smaków, zapachów, faktur. Pojawiają się pierwsze dźwięki, a finalnie również świadome słowa.
Artykuł partnera
Komentarze (0)