Jak często odrobaczać psa?
Regularne odrobaczanie psa to obowiązek każdego właściciela psiaka. Nawet jeśli systematycznie kąpiesz zwierzaka, wyczesujesz jego futro i dbasz o to, by zawsze był czysty, robaków praktycznie nie da się uniknąć. W końcu każdy spacer wiąże się z węszeniem, lizaniem i gryzieniem różnych psich „znalezisk”, na których mogą znajdować się larwy. Jak często zatem powinniśmy odrobaczać zwierzaka? Odpowiadamy poniżej!
Pies w domu – skąd u psa biorą się robaki?
Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, jakie robaki zagrażają naszemu czworonożnemu pupilowi. Pasożyty, na które narażone są wszystkie psy mieszkające w naszym domu, dzielimy na trzy grupy:
- - płazińce – czyli robaki płaskie. Pasożyty z tej grupy, które najczęściej atakują układ pokarmowy psiaka, to tasiemce;
- -nicienie – tak zwane robaki obłe. U psa mogą występować robaki jelitowe (np. glisty, włosogłówki czy tęgoryjce), a także robaki pozajelitowe (np. nicień podskórny czy płucny);
- - pierwotniaki – przykładem tego pasożyta może być Giardia Lamblia – pierwotniak, który wywołuje dość powszechną u psów chorobę jelitową, lambliozę.
Wymienione pasożyty mogą dostać się do psiego organizmu w różny sposób. Najczęściej obecność robaków wynika z nieświadomego zjedzenia ich podczas spaceru lub przez ukąszenie, przez które do organizmu dostają się jaja robaków. Jednak zarażenie pasożytami może mieć miejsce nawet u najmłodszych zwierząt – jeśli ciężarna suka ma robaki, zakażony może zostać płód. Pasożyty mogą się dostać także do organizmu małego psa w sytuacji, gdy pije on mleko zakażonej matki.
Kiedy odrobaczać psa po raz pierwszy?
Kiedy odrobaczać psa po raz pierwszy? Pierwsze odrobaczanie psa powinno mieć miejscu u szczeniaka między drugim a czwartym tygodniem życia. W ciągu kolejnych miesięcy, aż do ukończenia przez szczeniaka szóstego miesiąca życia preparaty na odrobaczanie należy podawać zwierzęciu co dwa-cztery tygodnie.
Właściciel powinien reagować również wtedy, gdy jego pupil okazuje symptomy obecności pasożytów w organizmie. Zdarza się, że robaki można wykryć w psim kale, jednak zazwyczaj jest o to ciężko. Dlatego warto być wyczulonym na takie symptomy jak pogorszenie się jakości sierści i osowiałość, nudności, wymioty, biegunka czy utrata apetytu u zwierzęcia.
Odrobaczanie psa dorosłego
W okresie od szóstego miesiąca życia do osiągnięcia dojrzałości fizjologicznej (co zazwyczaj ma miejsce w okolicach dwunastego miesiąca) psiaka należy odrobaczać co trzy miesiące. A co ile odrobaczać psa dorosłego?
Generalnie uznaje się, że dorosłego psa należy odrobaczać przynajmniej dwa razy w roku, choć niektórzy weterynarze zalecają podawanie odpowiednich preparatów nawet co trzy miesiące. Wiele w tym względzie zależy od wyników badań kału i moczu czy okoliczności, w jakich żyje pies. W przypadku psów domowych ryzyko zakażenia jest mniejsze niż u zwierzaków, które na co dzień przebywają na ogrodzie, dlatego te pierwsze w większości przypadków wystarczy odrobaczać co pół roku.
Pamiętaj, że preparaty na odrobaczanie psa są różne i powinny być odpowiednio dobrane do wieku zwierzęcia. Zakupu warto dokonać w uznanym sklepie zoologicznym, takim jak https://tiptop24.pl/ po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem.
Komentarze (0)