Najlepsza karma dla psa. Czyli właściwie - jaka?
Wybór odpowiedniej karmy dla psa zależy od wielu czynników. By mieć pewność, że pies dostaje odpowiednie jedzenie nie można patrzeć tylko i wyłącznie na cenę i renomę producenta. Najważniejsze jest by dopasować karmę do potrzeb psa, jego rasy, stylu życia, masy ciała oraz wieku.
Karma dla psa
Sprawdźmy więc, czy lepsza jest karma sucha, czy mokra, co powinny jeść szczenięta oraz psy z problemami zdrowotnymi.
Sucha karma dla psa vs. mokra karma dla psa
Wybór pomiędzy karmą suchą a mokrą zależy od preferencji psa, a także wolnego czasu i wygody właściciela.
- Karma sucha - bardziej treściwa, bogata w składniki odżywcze. Zazwyczaj podaje się jej mniej niż mokrej. Wygodniejsze i tańsze rozwiązanie niż karmienie psa wyłącznie mokrą karmą
- Karma mokra - mniej sycąca, zawierająca więcej wody. Dużo droższy i mniej wygodny sposób karmienia psa, jednak zdecydowana większość psów woli ja znacznie bardziej niż suchą.
Najlepszym sposobem jest używanie dwóch rodzajów karmy. Podstawą może być karma sucha, a mokra służyć jako uzupełnienie. Zapewni to psu optymalną ilość składników odżywczych i sprawi, że psy będą szczęśliwe
Jak rozpoznać dobrą karmę dla psów?
Pokarm wysokiej jakości jest zazwyczaj droższy od zwykłej karmy. Nie zawsze jednak cena idzie w parze z jakością. Warto poznać najważniejsze fakty o dobrych karmach.
Zawartość mięsa - główny wyznacznik dobrego pokarmu. Psy są mięsożerne i należy im dostarczać pożywienie bogate w białko zwierzęce. Niestety, większość produktów dla zwierząt ma niewielkie ilości mięsa w składzie, za to posiada strasznie dużo wypełniaczy. Należy więc dokładnie sprawdzać skład produktu.
W sklepach dość ciężko jest znaleźć dobrą karmę dla psa. Większość z nich zawiera nie więcej niż kilkanaście procent mięsa. Najlepsze karmy dostępne są w sklepach zoologicznych i mogą zawierać nawet 50% mięsa w składzie, a co najlepsze, wcale nie są dużo droższe od produktów przeciętnej jakości.
Zdrowa karma dla psa
Rodzaj mięsa - ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Należy więc sprawdzić zawartość świeżego i suszonego mięsa w karmie.
Obecność zbóż - karmy dla psów można podzielić na zbożowe i bezzbożowe. Najlepsze są te bez zbóż - zawierają zazwyczaj najwięcej mięsa i warzyw. Naturalnie psy nie jedzą zbóż, dodawanie ich jest więc podyktowane kosztami produkcji. Nie oznacza to że nie możemy dawać psu karm ze zbożami, musimy tylko zwrócić uwagę na zawartość mięsa w nich i to, by zboża były pod postacią pełnych ziaren.
Obecność składników dodatkowych - warto zwrócić uwagę również na zawartość składników dodatkowych takich jak zawartość oleju rybnego, ilość warzyw i owoców, które są źródłem błonnika oraz witaminy i związki chemiczne pozytywnie działające na uzębienie i stan kości, stawów i chrząstek psa.
Dojrzałe, zdrowe psy mogą być karmione przy pomocy dobrej karmy o podstawowym przeznaczeniu. Szczenięta i schorowane zwierzęta, muszą być karmione specjalistycznymi produktami
Karmy weterynaryjne dla psów
Psy chore, szczenięta oraz stare powinny być karmione specjalistycznymi karmami
Karmy dla szczeniąt
Szczenięta stale rosną, kształtują organizm, potrzebują więc karmy wysokokalorycznej, bogatej w białko, z dużą zawartością kwasów tłuszczowych.
- Karma dla psów seniorów - Najlepiej sprawdzi się karma o małej zawartości tłuszczu z składnikami wzmacniającymi stawy (glukozamina, siarczan chondroityny).
- Karma dla psów z nadwagą - Psy z tendencją do tycia powinny być karmione żywnością niskotłuszczową z dużą zawartością błonnika.
- Karma dla psów po sterylizacji - Zwierzęta po sterylizacji mają tendencję do tycia. Najlepiej sprawdzą się więc karmy niskokaloryczne.
- Karma dla chorych psów - Potrzebne są karmy specjalistyczne, dostępne w gabinetach weterynaryjnych. Nie należy podawać mu wtedy zwykłej karmy.
Co podawać psu oprócz karmy? Przysmaki dla psów? Suplementy diety?
Oprócz dobrej karmy, warto podawać psu także inne produkty - mięsne saszetki, paszteciki, przysmaki i suplementy. Nie będą one tak wartościowe jak karma, ale ich głównym zadaniem jest nagradzanie psa i sprawianie mu przyjemności. Smakołyk podawany od czasu do czasu nie utuczy psa i nie spowoduje pogorszenia kondycji.
Suplementacja jest równie ważna. Zdrowy pies jedzący dobrą karmę nie potrzebuje dodatkowej suplementacji. Przed podaniem suplementu diety warto wcześniej skontaktować się z weterynarzem, w celu dobrania odpowiednich preparatów.
Komentarze (0)