Karmienie szczeniaka - czym karmić szczenięta?
Kiedy do Twojej rodziny dołącza szczenię, chcesz mu zapewnić nie tylko miłość i ciepło, lecz także najlepsze warunki rozwoju. Niewątpliwie istotnym tego elementem jest odpowiednie żywienie - pozwala dbać zarówno o organizm malca, jak i błysk w jego oku. Jak zatem powinno wyglądać karmienie szczenięcia? Sprawdź, co warto wiedzieć!
Każdy etap życia psa wiąże się z nieco odmiennymi potrzebami żywieniowymi. Organizmy szczeniąt, jako że znajdują się w fazie intensywnego rozwoju, wymagają więcej składników odżywczych niż psów dorosłych. Nie oznacza to jednak, że każde zwierzę potrzebuje tego samego - zdecydowanie nie, pełne troski, ale przede wszystkim indywidualne podejście stanowi podstawę.
Od czego zależy karmienie szczeniaka? Wpływ mają na to m.in. jego rasa oraz wielkość - nie wszystkie psy osiągają dorosłą masę ciała w tym samym wieku. Szybciej dorastają rasy małe (niektóre w ciągu 6-8 miesięcy, jak np. Yorkshire teriery), natomiast niektóre rasy duże i olbrzymie, jak np. bernardyny czy nowofunlandy, powinny dostawać pokarm dla szczeniąt nawet do 2. roku życia. Pełnoporcjowe posiłki, zrobione z najwyższej jakości składników, które będą podawane w odpowiednich proporcjach, są podstawą troski o rozwój naszego czworonożnego przyjaciela.
Karmienie szczeniaka - co podawać psu, który ma kilka tygodni?
Najczęściej szczenięta trafiają do swojej nowej rodziny około 8. tygodnia życia. Jest to okres, kiedy są już całkowicie przestawione na stały pokarm - pomiędzy 6. a 8. tygodniem przestają spożywać mleko matki. Jednak, co ważne, karmienie szczeniaka karmą stałą rozpoczyna się już wcześniej. Początkowo, psu mającemu 3-4 tygodnie, podaje się karmę mokrą lub namoczoną pełnoporcjową karmę suchą (pierwsze tego typu posiłki powinny być półpłynne). Czym powinna charakteryzować się karma dla szczenięcia?
- Powinna być wysokostrawna - dzięki temu zadbamy m.in. o prawidłowe trawienie naszego psa oraz ułatwimy jego organizmowi przyswajanie niezbędnych składników odżywczych.
- Posiłki powinny być kompletne i zbilansowane - samemu trudno jest skomponować taki psi jadłospis, który w odpowiednich ilościach, ale też proporcjach, dostarczy poszczególnych makro- i mikroskładników. Warto postawić więc na karmy stworzone przez profesjonalistów - dajmy swoim psom wszystko, co najlepsze!
- Pamiętaj, aby wybierać posiłki, które na etykiecie mają dopisek Junior, jak np. karma Pedigree® Vital Protection™ Junior - dzięki temu będziesz mieć pewność, że skład dań będzie dostosowany do potrzeb rosnącego organizmu.
- Dlaczego jest to tak istotne? Przykładem niech będą dwa minerały - wapń i fosfor. Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości zwierzęcia. Sęk w tym, że bardzo istotne są odpowiednie proporcje pomiędzy nimi - eksperci, tworzący profesjonalne karmy, skrupulatnie je wyliczają, co eliminuje ryzyko ewentualnych niedoborów czy też nadmiaru danego składnika.
Karmienie szczeniaka - jak często i ile powinien jeść szczeniak?
Nasi mali podopieczni jedzą częściej niż dorosłe psy. Co jednak ważne, są to mniejsze porcje - każda z nich powinna być podobnej wielkości oraz powinna być podawana o stałych porach. Karmienie szczenięcia, który ma 6-8 tygodni, powinno odbywać się 4-5 razy w ciągu dnia. Następnie przechodzimy na podawanie mu karmy 2-3 razy dziennie, by od 7. miesiąca życia trzymać się opcji dwukrotnych posiłków. Co ważne, jeśli jesteśmy opiekunem psa rasy dużej i olbrzymiej, wspomniany wcześniej model karmienia 2-3 razy dziennie możemy utrzymać także w dorosłości. Pamiętaj, aby wystawiać miseczkę z jedzeniem na 20-30 minut i zabierać ją po tym czasie. Na następny posiłek pupil powinien otrzymać świeży pokarm.
Karmienie szczenięcia jest istotnym elementem dbania o jego zdrowie i rozwój. Co więcej, pozwala nam tym samym okazać troskę i budować relację z czworonogiem - bo jego energia, dowody miłości i wspólnie spędzany czas są tego warte! Jeżeli nie wiesz, jak powinno wyglądać karmienie szczeniaka - sprawdź porady od Pedigree!
Artykuł partnera
Komentarze (0)