Domowe sposoby na zaparcia u psa – czy znasz je wszystkie?
Kłopoty z trawieniem zdarzają się każdemu i nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo nieprzyjemne są zaparcia. Czasem męczy się z nimi także nasz pupil. Jak możemy mu pomóc?
Jedną z podstawowych cech układu pokarmowego u psa jest krótka długość jelita, bo od 2 do 7 metrów. Dla porównania u świni w grę wchodzą wartości około 27 metrów, natomiast u krowy jelito może mieć nawet 40 metrów. Cały proces od zjedzenia posiłku do wydalenia u zdrowego dorosłego psa wynosi 24 godziny. Kiedy pies ma problem z oddawaniem kału – wypróżnia się z trudem albo za rzadko, wtedy mamy do czynienia z zaparciami.
Jakie są przyczyny psich kłopotów z zatwardzeniem?
Zatwardzenie u psa najczęściej jest efektem nieprawidłowej diety, ale nie tylko. Często za zatwardzeniem stoi niewystarczająca ilość wody, silny stres, czy brak odpowiednich dla psa warunków. Jeżeli zaparcia są częstym i nawracającym problemem, a dieta jest zbilansowana, możemy podejrzewać, że u podłoża leżą poważniejsze przyczyny, jak guzy nowotworowe.
Dlatego też nie powinniśmy tego lekceważyć i skonsultować się z weterynarzem. A może już jesteśmy po wizycie? Są leki, które przyczyniają się do zatwardzenia, więc jeśli nasz pupil przyjmuje opioidy, bromek potasu, leki przeciwhistaminowe albo moczopędne, to być może one doprowadziły do trudności z wypróżnianiem.
Jakie są najczęstsze objawy?
Rozpoznanie zaparć u psa wcale nie jest niczym trudnym. Nasz pupil jest wtedy niespokojny, domaga się częstych wyjść, a pomimo to nie potrafi się wypróżnić lub robi to z dużym trudem. W niektórych przypadkach widać, że wywołuje to dyskomfort, a pies stęka lub piszczy.
Jak radzić sobie z zaparciem u psa?
To, jak powinno wyglądać nasze postępowanie, w dużej mierze zależy od tego, co spowodowało zatwardzenie u psa. W części przypadków całkowicie wystarczające będą domowe sposoby na zaparcia, a w części niestety bez konsultacji z lekarzem się nie obejdzie. Przyjrzyjmy się najpierw mniej poważnym przyczynom.
Zacznijmy od tego, że od razu powinniśmy podawać psu więcej wody. Możemy na przykład dodatkowo poić go łyżeczką, albo dodawać nieco wody do karmy. Innym sposobem jest poszerzenie jadłospisu o produkty zawierające więcej błonnika. Sprawdzą się gotowane warzywa lub makaron pełnoziarnisty. Przeczyszczająco działa olej słonecznikowy lub rzepakowy, więc również możemy niewielką ilość dać do karmy. Jeśli zaparcia pojawiły się po zmianie karmie, zastanówmy się nad jej odstawieniem.
Na perystaltykę jelit korzystnie wpływa ruch, więc możemy zaserwować psu długi spacer albo zabawy na świeżym powietrzu, możliwe, że to pomoże. Niektórzy właściciele psów decydują się na sięgnięcie po czopek doodbytniczy, ale nastawmy się, że większość psów raczej nie chce współpracować.
Do lekarza idziemy, kiedy zaparcia są częste, pomimo zmiany diety i żadna z wymienionych metod nie pomaga. Na podstawie wywiadu i badań klinicznych lekarz postawi diagnozę i w zależności od tego, z czego wynikają problemy, zastosuje odpowiednie leczenie.
Komentarze (0)