Jak prawidłowo karmić Papugi hodowlane?
Pięknie ubarwione, z charakterystycznie zakrzywionym dziobem papugi żyją nawet kilkadziesiąt lat, pod warunkiem, że są prawidłowo karmione. Niewłaściwie karmione szybko zaczynają cierpieć z powodu różnych chorób, są otyłe i osowiałe. Dlatego też wybierając pokarm dla naszych gadatliwych przyjaciół trzeba poznać ich potrzeby i upodobania.
Czym żywią się papugi w naturze?
Papugi występują przede wszystkim w Australii, Afryce i Ameryce Południowej. Większość papug w naturze żywi się nasionami, owocami i roślinami uprawnymi. Można je spotkać na plantacjach, w sadach i na polach. Posługując się sprawnie swoim dziobem są w stanie rozłupać twardy orzech lub łupinę owoca. W okresie godowym potrzebują białka, które dostarczają sobie spożywając larwy i owady. W warunkach naturalnych papugi potrafią dostarczyć sobie pożywienie, zachowując odpowiednie proporcje fosforu do wapnia, co w warunkach domowych jest niezwykle trudne.
Pokarm dla papug Falistych, NImf
Papugi udomowione, podobnie jak te żyjące na wolności powinny być żywione przede wszystkim odpowiednio skomponowanymi mieszankami ziaren. Wybór odpowiedniej mieszanki determinuje wielkość ptaka. W warunkach hodowlanych wyróżniamy papugi:
- duże - kakadu, ary, żako,
- średnie - nimfa, rozella,
- małe - papużka falista
Co decyduje o odpowiednim doborze żywienia.
Jeżeli zdecydujemy się na pokarm dobrany zgodnie ze strefą geograficzną, z której się wywodzą to idealne dobierzemy składniki odżywcze dla naszych pierzastych przyjaciół. Doskonale wyważone proporcje będą zbliżone do sposobu ich żywienia na wolności.
Przygotowując mieszankę nasion należy zwracać uwagę na rodzaj ziaren i prawidłowe proporcje. Papużki faliste i nimfy, czyli papużki małe i średnie powinny być żywione przede wszystkim prosem i kanarem. Nieodpowiednio dobrane ziarna roślin oleistych mogą prowadzić do otyłości.Jest to wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ w warunkach domowych papugi mają ograniczony ruch. Ulubiony przez papugi, wysokokaloryczny słonecznik powinien być ziarnem reglamentowanym. Doskonale sprawdzi się podczas szkoleń. Nieprawidłowo karmione papużki faliste często cierpią na niedoczynność tarczycy.
Pokarm dla papug
Większość papug można karmić odpowiednio dobranymi ziarnami. Wyjątkiem są lory i lorysy. Te piękne ptaki, szybko przywiązują się do swojego właściciela, ale wymagają dużego zaangażowania w przygotowywanie posiłków. Składają się na nie: przeciery owocowe, świeże owoce i nektary (przygotowywane z płatków bez laktozy), marchewka i ugotowane na twardo jajka.
Karma dla papugi - składniki
Dieta papug udomowionych, podobnie jak tych żyjących na wolności powinna być zróżnicowana. Nawet najlepiej dobrane mieszanki ziaren nie wystarczą, które dostarczają przede wszystkim fosfor. Potrzebne są jeszcze owoce, warzywa i zielenina. Jednak i one potrafią grymasić - nie każda papuga da się przekonać do miękkich owoców i warzyw. W takim wypadku należy przyrządzać soki wyciskane. W okresie lęgowym nie wolno zapomnieć o białku. W warunkach naturalnych papuga pożywi się larwami i owadami, w warunkach domowych można jej podać ugotowane jajko. Niezbędne jest umieszczenie w klatce kostki wapiennej. Wapń odpowiada na prawidłową budowę kości, piór i skorupki jajka. Dodatkowo pokarm można wzbogadzić wysokowartościowymi kiełkami.
Jedzenie dla papug to również rozrywka i dawka stymulacji umysłowej. Obgryzanie kory ze świeżych gałązek drzew owocowych, czy podany od czasu do czasu biszkopt przyniesie dużo radości. W odróżnieniu od życia w naturze, w warunkach domowych papuga ma ograniczoną możliwość odbierania bodźców zewnętrznych. Namiastką żerowania może być szukanie pożywienia pochowanego w pojemnikach interaktywnych.
Przygotowywanie odpowiednich posiłków jest czasochłonne, a czasami zbyt trudne. Dlatego też można (i warto) stosować gotowe pokarmy, które wystarczy uzupełnić odpowiednimi owocami tropikalnymi i warzywami. Samodzielne przygotowywanie posiłków jest o tyle trudne, że nieprawidłowo dobrane mieszanki mogą prowadzić do otyłości, co za sobą pociągnie inne choroby.
Komentarze (0)