Karmienie szczeniaka - ile karmy, jak często i kiedy?
Kiedy do naszego domu trafia szczenię, zwykle ma około 6-8 tygodni. Uczymy je wtedy podstawowych zachowań, otaczamy miłością, zapewniamy zabawę i staramy się karmić tak, by wyrosło na zdrowego i pełnego energii psa. Jak powinno zatem wyglądać karmienie szczeniaka, ile karmy należy mu podawać i jak często?
W pierwszych trzech tygodniach życia psa troska opiekunów jest na drugim miejscu. Podstawą jest opieka, jaką daje szczenięciu jego matka. Karmi je, ogrzewa, pomaga się wypróżniać. Nasze wsparcie - ludzi - zwykle staje się istotne dopiero po tym okresie. Około 3-4 tygodnia życia możemy zacząć dokarmiać szczenię. Poza mlekiem matki zaczyna ono dostawać stałe produkty, przy czym początkowo powinny być one nie tylko w niewielkich ilościach, lecz także w półpłynnej formie. Tego typu okres - karmienia pierwszymi stałymi produktami, a jednocześnie także pokarmem czerpanym od matki - jest początkiem procesu odsadzania dietetycznego. Około 6-8 tygodnia życia psa następuje jego zakończenie i karmienie szczeniaka bazuje wtedy już tylko na posiłkach stałych. Jest to także moment, kiedy zwykle młody pies trafia do swojego nowego domu, co określa się jako odsadzenie behawioralne - szczenię śmiało wyrusza w świat!
Karmienie szczeniaka - nowy dom, nowe reguły
W żywieniu psów bardzo ważna jest stabilność, dlatego też przez pierwsze kilkanaście dni pobytu ze swoją nową rodziną, szczenię powinno jeść podobnie jak w domu, z którego pochodzi. Jeśli chcemy kontynuować taki sam sposób żywienia, w porządku - nic nie zmieniajmy. Jeżeli jednak planujemy modyfikację psiej diety, róbmy to powoli.
Co 2-3 dni zmieniajmy proporcje pomiędzy nową karmą a tą, którą pies dostawał do tej pory. Początkowo nowy pokarm powinien stanowić ¼ psich posiłków. Po kilku dniach będzie to ½, po kolejnych ¾, aż finalnie karmienie psa oprzemy tylko na docelowej diecie. Spokój w tego typu zmianach jest ważny z kilku powodów, m.in. łagodzi stres, którego i tak szczenię w tym czasie doświadcza - by zmian nie było zbyt dużo na raz!
Jak często karmić szczenię?
Jeśli szczenię trafia do naszego domu w wieku 6-8 tygodni, powinniśmy podawać mu pokarm 3-5 razy dziennie. Pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia zwykle są to 3-4 posiłki w ciągu dnia, by po tym okresie - po 7. miesiącu - czworonóg jadł już tylko dwa razy dziennie, co zwykle staje się schematem także w dorosłości. Co jednak ważne, obserwuj swojego ulubieńca, ponieważ może się okazać, że nawet kiedy dorośnie optymalne będą dla niego 3 posiłki dziennie. Wpływa na to wiele czynników, m.in. wielkość zwierzęcia - psy mniejszych gabarytów mogą potrzebować częstszych posiłków, lecz mniejszych (ze względu na rozmiar swojego żołądka). Jeśli jednak masz w tej sprawie jakiekolwiek wątpliwości, dopytaj lekarza weterynarii - eksperci są właśnie od tego, by pomóc nam w jak najlepszej trosce o naszych psich towarzyszy.
Karmienie szczeniaka - ile i co powinno lądować w jego misce?
Skoro przy ekspertach jesteśmy, warto wybierać profesjonalne karmy dla psów, ponieważ samodzielne przygotowanie zbilansowanych i kompletnych posiłków dla naszego czworonoga wymaga dużej wiedzy. Nie mamy wtedy gwarancji, że rzeczywiście dostarczymy mu niezbędnych składników odżywczych - białek (w tym aminokwasów), tłuszczów, minerałów oraz witamin. Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla szczenięcia?
- - Wybieraj karmy Junior - są one stworzone specjalnie dla psów w okresie rozwoju, jak np. PERFECT FIT™ Junior. Ich składniki są dostosowane do potrzeb rosnących organizmów.
- - Dopasuj karmę do rozmiaru swojego psa - niektórzy producenci oferują karmy dla małych ras (do 10 kg) oraz tych o większych gabarytach. Sprawdź, która będzie pasowała do Twojego czworonoga.
- - Na etykietach zwykle znajdują się także tabelki, które jasno wyjaśniają, ile karmy powinien jeść pies o danej masie ciała. Kieruj się nimi i bądź spokojny o prawidłowe odżywienie swojego ukochanego szczenięcia!
Komentarze (0)