
Ile powinien jeść nasz kot?
Właściwa opieka nad kotem jest ciężką sprawą - mają z nią problemy nie tylko osoby zaczynające, ale i doświadczeni, długoletni właściciele. Jednym z głównych problemów jest to jak karmić kota, czym go karmić, jak duże porcje podawać naszemu pupilowi i jak często to robić. Ile powinien ważyć kot i jaki ma to wpływ na dobór i ilość pokarmu, który powinniśmy mu podawać. Warto przyglądnąć się dokładniej temu tematowi - Wasz kot z pewnością będzie zadowolony z tego powodu.
Ile powinien jeść kot?
Ciężko dokładnie określić jakie ilości pokarmu powinny być spożywane przez kota. Przyjmuje się jednak, że dorosły kot potrzebuje 5gram białka na każdy kilogram należnej masy ciała. Terminem tym określa się spodziewaną, prawidłową wagę kota, która zależy od wielu czynników takich jak rasa, czy budowa ciała naszego zwierzaka. W praktyce oznacza to, że jeśli nasz kot przekracza swoją spodziewaną wagę, to należy dawać mu jeść mniej, a jeśli mu do niej brakuje, to powinien mieć podawane większe porcje. Koty potrzebują od 40 do 60 kilokalorii na kilogram masy ciała. U przeciętnego kota jest to więc około 250 kalorii dziennie. Informacje o dawkowaniu podawane na opakowaniach karmy należy traktować z przymrużeniem oka, gdyż dotyczą one tylko kotów, które jedzą tylko i wyłącznie tą jedną karmę. W przypadku, gdy nasz kot korzysta z kilku źródeł pokarmu, ilość podawanego pokarmu należy przeliczać.
,
Ile razy dziennie karmić kota?
Wszystko zależy od tego, co kot jada. Najczęściej stosuje się podawanie zwierzęciu większego posiłku dwa razy dziennie oraz udostępnienie stałego dostępu do suchej karmy. Należy ja jednak również dawkować np. podzielić na trzy części i w taki sposób dawać kotu. W ten sposób zwierzę będzie miało zapewniony dostęp do 5 posiłków dziennie. Należy je odpowiednio rozplanować, żeby przerwy między kolejnymi posiłkami nie były ani zbyt duże, ani zbyt małe.
Kocia dieta
Jeśli kot je zbyt wiele, przyda mu się dieta. Podobnie jak u człowieka, żywienie kotów jest bardzo dynamiczne i trzeba je dostosować do potrzeb zwierzęcia, jego aktywności i etapu życia na którym się znajduje. Żeby ocenić czy stosowany przez nas sposób żywienia jest odpowiedni, należy sprawdzić, czy kot ma odpowiednią masę ciała. Najprostszym, choć nie do końca dokładnym sposobem, jest przejechanie ręką po kręgosłupie i żebrach kota. Jeśli nie są one wyczuwalne, oznacza to, że kot ma nadwagę i należy zmniejszyć ilość podawanego mu pokarmu. Jeśli zaś są mocno widoczne, świadczy to o niedowadze. Na podstawie tego badania powinno się zwiększać lub zmniejszać ilość podawanego kotu pokarmu.
Nie wolno zapomnieć, że koty są mięsożercami. Karmy powinny być bogate w białko zwierzęce i być przygotowane na bazie mięsa. Ilość węglowodanów w dobrej karmie nie powinna przekraczać 10% składu całego produktu. Wybierając karmę mokrą należy przede wszystkim patrzeć na to, ile jest w niej mięsa. Wszelkiego rodzaju produktów roślinnych, wypełniaczy i produktów ubocznych powinno być w kociej diecie jak najmniej.
Komentarze (0)