Wyprawka dla kota - o czym nie możesz zapomnieć?
Przygarniając lub kupując kota, chcesz zapewnić mu jak najlepsze warunki życia. Właściwie przygotowana wyprawka dla kota pozwoli Ci stworzyć sprzyjające warunki dla czworonożnego domownika. Co powinno znaleźć się w wyprawce dla kota? O czym koniecznie musisz wiedzieć, zanim kot zamieszka w Twoim domu?
Kot w domu – co musisz wiedzieć przed przywitaniem pupila?
W przypadku każdego gatunku zwierząt domowych ważne jest, aby wszelkie zmiany w codziennej diecie, o ile w ogóle są konieczne, wprowadzać stopniowo. Właśnie dlatego warto zapytać poprzedniego opiekuna o jadłospis kota i jego preferencje żywieniowe. Nie jest ważne, czy Twój pupil to malutki kociak pochodzący z hodowli kotów rasowych, czy dorosły zwierzak zaadoptowany ze schroniska lub fundacji. Na pewno właściciele hodowli i pracownicy schroniska mogą wiele powiedzieć na temat codzienności swojego podopiecznego, który wkrótce stanie się Twoim domowym pupilem. Najlepiej, aby pierwsza karma dla kota w Twoim domu była taka sama jak ta, którą zwierzę jadło w poprzednim miejscu.
Jeśli jest to Twój pierwszy mruczek, musisz wiedzieć, że kociaki to zwierzęta bardzo czyste, dlatego w ich nowym mieszkaniu nie może zabraknąć wydzielonej strefy sanitarnej. Ważne jest też, aby kot mógł korzystać z trzech odrębnych przestrzeni:
- do snu i odpoczynku, w której nikt nie będzie mu przeszkadzał,
- do jedzenia, która będzie równie spokojna i zapewni kotu odosobnienie,
- do zabawy.
Wyprawka dla kota – co powinno się w niej znaleźć?
- Karma dla kota. Kocie posiłki powinny być takie same jak w poprzednim miejscu. Kontynuowanie odżywiania tą samą karmą zapewni zwierzęciu komfort trawienny. Pamiętaj, że kocie jedzenie musi być dostosowane do wieku i potrzeb żywieniowych zwierzęcia. Jeśli kot ma choroby przewlekłe albo jest w okresie rekonwalescencji, o tym, co może jeść, powinien zadecydować weterynarz. Warto wiedzieć również, że kociętom podaje się inną karmę niż dorosłym kotom.
- Miski na jedzenie i wodę. Kocie naczynia powinny być stabilne i zawsze czyste. Świetnie sprawdzą się miski ceramiczne. Zadbaj o to, aby zwierzę jadło w cichym miejscu, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał.
- Kuweta dla kota. Możesz wybrać otwartą lub zamkniętą. Ta pierwsza jest tańsza i mniejsza, dlatego świetnie sprawdza się nawet w małych mieszkaniach. Jej wadą jest możliwość rozrzucania żwirku przez kota i brak intymności zwierzaka. Ta druga jest droższa i zajmuje więcej miejsca, ale zapewnia pupilowi odosobnienie i pozwala zachować porządek wokół kuwety. Do kompletu z kuwetą kup też żwirek i łopatkę do czyszczenia.
- Legowisko dla kota. Powinno być miękkie i umieszczone w spokojnej części mieszkania. Zanim wybierzesz stałe miejsce legowiska dla kota, zobacz, gdzie kot najbardziej lubi wypoczywać. Prawdopodobnie znajdzie sobie ostoję tam, gdzie jest ciepło, np. przy kaloryferze.
- Kocie zabawki. Im ich więcej i są bardziej zróżnicowane, tym lepiej.
- Drapak dla kota. Pozwoli kotu przejawiać zachowanie typowe dla swojego gatunku, czyli znakowanie terenu poprzez drapanie. Z kolei Twój dom uchroni przed zniszczeniem.
Na koniec warto podkreślić, że zanim kot pojawi się w Twoim domu, należy zadbać o jego bezpieczeństwo. Z półek i parapetów usuń wszelkie lekkie przedmioty, które mogłyby się potłuc i zranić zwierzę. Pozbądź się też roślin trujących dla kota, np. popularnej gwiazdy betlejemskiej. Znajdź również swój ulubiony sklep zoologiczny z karmą dla kotów i spójrz na podawanie właściwie dobranej kociej karmy jak na ważny element profilaktyki zdrowotnej.
Artykuł partnera
Komentarze (0)