Jak chronić swojego pupila przed zbliżająca się plagą kleszczy?
Kleszcze bez wątpienia stanowią prawdziwe utrapienie dla właścicieli zwierząt wychodzących z domu. Niestety, z powodu swoich niewielkich rozmiarów często zostają zauważone dopiero po kilku dniach od wczepienia, ponieważ zwykle osłania je sierść zwierzęcia. Jak skutecznie chronić nasze czworonogi w czasie plagi kleszczy?
Kleszcz - niebezpieczny zarówno dla czworonoga, jak i dla jego właściciela!
Plaga kleszczy szerzy się w lasach, łąkach, parkach, a także na miejskich trawnikach. Występowanie tych pasożytów uwarunkowane jest w głównej mierze warunkami atmosferycznymi. Szczyt inwazji kleszczy przypada na wczesną wiosnę oraz wczesną jesień, jednak ochrona przed tymi pasożytami powinna być stosowana przez okrągły rok, jeśli tylko termometr wskazuje na temperaturę powyżej 4 stopni Celsjusza.
Kleszcze przenoszą szereg niebezpiecznych patogenów. W Polsce najczęściej wywołują one choroby takie jak: borelioza, wirusowe zapalenie mózgu oraz babeszjoza psów.
Jak chronić swojego pupila przed kleszczami?
W pierwszej kolejności istotna będzie profilaktyka. Podstawą będzie tu stosowanie odpowiednich preparatów, jak na przykład obroża na kleszcze oraz krople typu spot-on. Pamiętajmy o tym, że obroża antykleszczowa dla psów i kotów powinna być całorocznym akcesorium, z którego zrezygnować możemy wyłącznie w przypadku mrozów i ujemnych temperatur.
Inny zabiegiem ochronnym jest regularne sprawdzanie powierzchni skóry zwierzęcia. Kleszcza najczęściej znajdziemy w miejscach rzadko owłosionych (np. pod pachami oraz w okolicy uszu), jednak warto sprawdzić całe ciało naszego czworonoga.
W momencie, gdy zauważy wczepionego kleszcza, niezwłocznie należy usunąć go za pomocą pęsety lub specjalistycznych szczypczyków. Pod żadnym pozorem nie wolno takiego pasożyta przypalać lub nacierać alkoholem!
W jaki sposób prawidłowo usunąć kleszcza?
Najlepszą metodą na usunięcie kleszcza jest posłużenie się pęsetą (choć istnieją również inne akcesoria przydatne do tego zabiegu, jak np. specjalnie przystosowane do tego szczypczyki lub niewielkich rozmiarów haczyk).
Pęsetą chwytamy głowę pasożyta i odkręcamy go w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara. Należy zwrócić przy tym szczególną uwagę, aby nie urwać jego aparatu gębowego. Miejsce, w które wczepiony był kleszcz powinno się zdezynfekować i obserwować przez następnych parę dni.
Prawidłowo wyciągnięty kleszcz najprawdopodobniej wciąż będzie poruszał odnóżami. Pamiętajmy o tym, że po wyciągnięciu, pasożyta należy bezwzględnie zlikwidować.
Właściciel powinien obserwować miejsce ugryzienia, czy nie występuje na nim podrażnienie utrzymujące się przez kolejne dni. Niezwykła senność naszego pupila, biegunka lub wymioty będą sygnałem, że niezwłocznie należy udać się ze zwierzęciem do weterynarza, ponieważ mógł się on zarazić którąś z chorób odkleszczowych.
Źródła:
- https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-zewnetrzne/kleszcze/kleszcze/
- https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-zewnetrzne/kleszcze/kleszcze-fakty-i-mity/
- https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-zewnetrzne/kleszcze/kleszcz-pospolity-kleszcz-psi-kleszcz-lakowy/
- https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-zewnetrzne/kleszcze/druga-fala-kleszczy/
- https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-zewnetrzne/kleszcze/kleszcze-juz-aktywne/
- https://zdrowyfutrzak.pl/pl/pasozyty/pasozyty-zewnetrzne/kleszcze/choroby-odkleszczowe/
Artykuł partnera
Komentarze (0)