Dieta wątrobowa dla psa
Nie tylko ludzie chorują – również zwierzęta, które są naszymi pupilami i którymi opiekujemy się w domach, mogą zapaść na jakieś schorzenie i potrzebują całkowitej zmiany trybu życia, żeby wrócić do zdrowia oraz formy. Wiele chorób powoduje konieczność zmiany diety – również u psów. Między innymi chora wątroba wymaga natychmiastowej odmiany stylu życia i odżywiania, ponieważ wątroba odpowiada za neutralizację toksyn i zapobiega pojawianiu się pewnych chorób. Jeśli sama źle się czuje, może to prowadzić do rozwoju i innych, groźnych schorzeń. Może to być zagrożenie nie tylko dla dalszego zdrowia, ale nawet i dla życia czworonoga. Wątroba pełni wiele ważnych funkcji w organizmach wszystkich istot – jak należy więc o nią dbać, żeby funkcjonowała lepiej? Czym karmić psa, żeby wspomóc jej pracę?
Dieta wątrobowa dla psa
Wątroba u każdej istotny żywej, która ją posiada, odpowiada za neutralizację szkodliwych substancji. Wątroba filtruje krew i oczyszcza ją z toksyn, tym samym oczyszczając również cały organizm. Warto dodać, że narząd ten posiada duże zdolności do samoregulacji i autoregeneracji – każdy narząd może jednak zacząć funkcjonować niewłaściwie, jeśli będzie przeciążony, czy w jakiś sposób zostanie uszkodzony. Najgroźniejszą toksyną dla psa jest zaś amoniak, który jest ubocznym produktem rozpadu białek we wszystkich komórkach psiego organizmu. Amoniak normalnie jest usuwany z organizmu wraz z moczem, w postaci syntetyzowanego w wątrobie mocznika. Jeśli jednak wątroba działa nieprawidłowo, toksyna może wywołać zespół zaburzeń neurologicznych (encefalopatii wątrobowej), wywołujących z kolei między innymi apatię, agresję, depresję, bezcelowe poruszanie się, a nawet objawy padaczkowe czy śpiączkę.
Jeśli chodzi o właściwą dietę dla chorego psa, dieta wątrobowa powinna się opierać przede wszystkim na umiarkowanej zawartości łatwo przyswajalnego białka, jako że jego nadmiar mógłby prowadzić do wzmożonej produkcji amoniaku. Psy na diecie wątrobowej powinny spożywać odpowiednią, dostosowaną do ich potrzeb karmę, z odpowiednio niższą zawartością tłuszczu. Źródłem energii mogą być też węglowodany złożone, które równoważą poziom glukozy we krwi, wpływając też na procesy trawienne.
Karma dla psa 0 - dieta wątrobowa
Wybór specjalistycznej karmy dla psów na diecie wątrobowej jest też o tyle istotny, że często właściciel sam nie przygotuje pupilowi posiłków, których on potrzebuje. Psy na diecie wątrobowej mają szczególne potrzeby – między innymi w ich diecie nie może zabraknąć błonnika, który usuwa ze stolcem amoniak i inne toksyny. W diecie chorego należy również zdecydowanie obniżyć zawartość miedzi (która prowadzi do uszkodzenia komórek narządu wątroby), a podnieść zawartość cynku (który bierze udział w neutralizacji amoniaku).
Bardzo istotne jest też podniesienie zawartości sodu, który przeciwdziała wystąpieniu wodobrzusza, czyli gromadzenia się płynów w jamie brzusznej – niestety, bardzo charakterystycznego w zaawansowanych fazach choroby. W specjalistycznej karmie dla psa znajdziemy też ważne przeciwutleniacze – witaminę C, witaminę E, taurynę, luteinę. Pojawia się w niej również L-karnityna, przyspieszająca metabolizm tłuszczy i dodająca energii.
Dieta wątrobowa dla psa - przepisy po konsultacji z lekarzem!
Jeśli Twój pies jest chory i zdiagnozowano u niego problemy z wątrobą, musisz zadbać o przygotowywanie dla niego specjalnych, zdrowych posiłków. Niezwykle istotne – jak zresztą chyba wykazano już w artykule – jest uzyskanie odpowiednich proporcji wszystkich składników. Dieta wątrobowa jest zatem dosyć ciężka w samodzielnym przygotowywaniu – i wymaga ścisłej kontroli weterynaryjnej. Należy dokładnie skonsultować się z lekarzem, żeby wiedzieć co i w jakich ilościach można podawać psu.
Najlepszym rozwiązaniem jest w związku z tym skorzystanie z już istniejących karm, na przykład karmy dla psów Royal Canin Hepatic HF 16. Oczywiście, ich używanie również warto skonsultować z lekarzem, żeby dobrać rodzaj i ilości do potrzeb konkretnego pupila oraz indywidualnego przypadku.
Komentarze (0)