Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienia kota?
Karmy dla kotów należy wybierać ze szczególną starannością. Warto zwracać uwagę na skład posiłków, zarówno mokrych, jak i suchych. Koty z natury nie lubią monotonii, dlatego ich dieta powinna być urozmaicona i różnorodna.
Sucha karma dla kotów
Należy podkreślić, że oszczędzanie na jedzeniu zwierząt nie jest korzystne dla ich zdrowia. Popularne produkty, reklamowane szeroko w prasie i telewizji, często zawierają zbyt małą ilość mięsa i białka pochodzenia roślinnego, a bogate są w sztuczne dodatki i barwniki. Specjalistyczna sucha karma powinna być nie tylko posiłkiem samym w sobie, ale mieć także szereg składników odżywczych i witamin. Część produktów, najczęściej dostępna u lekarza weterynarii lub w sklepach internetowych, jest przeznaczona dla kotów ze szczególnymi potrzebami, np. niewydolnością nerek, długą sierścią, nadwagą lub problemami z pęcherzem moczowym.
Niezbędne jest zapoznanie się z etykietą na opakowaniu karmy dla kota. Dobrej jakości pożywienie powinno zawierać minimum 30% białka, 20% tłuszczu oraz około 2% błonnika. Najlepiej, gdy jest również źródłem fosforu, sodu, magnezu i wapnia. Ważne, aby karma nie zawierała dużej ilości węglowodanów, czyli cukrów. Uwagę należy zwrócić także na opis, co jest źródłem białka. Sam wyraz „mięso” nie mówi zbyt wiele o składzie karmy. Najlepiej wybierać tę, której producent jasno określa, jakiego rodzaju mięso zostało użyte do produkcji.
Mokra karma dla kotów
Dość podobne zasady dotyczą karmy mokrej. Im lepsza jest jej jakość, tym zdrowszy i szczęśliwszy kot. Przede wszystkim należy unikać produktów, które zawierają zboża. Zwierzęta mają problemy z ich trawieniem, zresztą w warunkach naturalnych żaden kot nie jest zainteresowany jedzeniem pszenicy czy owsa. Na rynku dostępne są mokre karmy, których skład prawie w 100% stanowi mięso. Nie zawierają wówczas dodatkowych, niepotrzebnych wypełniaczy i barwników.
Teoretycznie można karmić kota posiłkami domowymi, jednak taka dieta wymaga od właściciela ogromnej wiedzy na temat potrzeb żywieniowych tych zwierząt. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać pupilowi resztek ze stołu. Od wielu dekad panuje również szkodliwy mit, dotyczący karmienia kota mlekiem. Zwierzęta te nie powinny pić krowiego mleka, ponieważ mają problem z trawieniem laktozy, co może powodować rozwolnienia i bolesne wzdęcia. Podając kotu podroby wymieszane z warzywami czy kaszami, można nieumyślnie doprowadzić do wielu poważnych schorzeń, w tym otyłości, chorób nerek oraz wątroby.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)