Mleko dla kota. Czyżby?
Do całkiem niedawna panowało powszechne przekonanie, że mleko koniecznie powinno znajdować się w diecie każdego kota. Czy tak jest w dalszym ciągu oraz czy prawidłowo żywiony kot powinien spożywać mleko?
Wiele osób sądzi, że mleko jest niezbędnym elementem kociej diety. Nie każdy właściciel kota zdaje sobie przy tym sprawę, że mleko pochodzące od krowy może być dla naszego ulubieńca także szkodliwe.
Czy małe koty mogą pić mleko?
Mleko spożywane od kociej mamy jest dla kocięcia niezbędnym pokarmem jedynie do ukończenia przez niego ósmego tygodnia życia. Tylko w tym czasie układ trawienny małego kota jest bowiem dostosowany do jego prawidłowego trawienia. Po ukończeniu przez kota ośmiu tygodni jego organizm nie przyswaja już mleka matki. Właśnie z tego prostego powodu starszy kot nie powinien już spożywać mleka. Zdarza się jednak często, że kot w dalszym ciągu chętnie je zjada, gdyż zwyczajnie mu ono smakuje. Jedzenie mleka może się jednak wiązać z pojawieniem się u kota nudności, skurczy żołądka oraz biegunki. Objawy te powoduje nietolerancja laktozy, na które cierpi większa część domowych i dzikich kotów.
Czy koty mogą pić mleko?
Najbezpieczniejszym wyjściem dla zapewnienia kotu zdrowia oraz dobrego samopoczucia będzie całkowite lub chociaż częściowe wyeliminowanie mleka z jego diety. Koty starsze niż ośmiotygodniowe nie potrzebują już bowiem składników odżywczych zawartych w mleku do prawidłowego funkcjonowania. Aby zapewnić zwierzęciu odpowiedni poziom białka wystarczy zadbać, by jego dieta była bogata właśnie w ten składnik. Mleko należy także do pokarmów wysokokalorycznych, może więc powodować nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej i prowadzić do nadwagi oraz otyłości zwierzęcia. Najlepiej jest więc postawić na żywienie kota karmą, a do picia podawać mu wodę.
Mleko kotki jest jedynym pokarmem, który spożywają kocięta przez około dwóch pierwszych tygodni swojego życia. Jest mlekiem tłustszym i bogatszym w białko w porównaniu do mleka krowiego czy koziego. Zawiera w swoim składzie także większe ilości związków mineralnych, takich jak wapń i potas, w porównaniu z mlekiem innych zwierząt. Kocięta doskonale radzą sobie z jego trawieniem, gdyż ich organizm charakteryzuje się dużą aktywnością laktazy. Aktywność ta z wiekiem jednak spada, dlatego mleko trawi się gorzej. Nie ma więc konieczności dokarmiania kociaka mlekiem po zakończeniu jego karmienia przez matkę. Taki dodatek może bowiem spowodować pojawienie się u kota biegunki osmotycznej.
Czy dorosły kot może pić mleko?
Mleko to wysokowartościowy pokarm zawierający w swoim składzie wiele substancji odżywczych. Jego łączna liczba kalorii wynosi około 65 – 75 kcal przypadających na 100 g produktu. Ciągłe dodawanie mleka do diety kota sprawia więc, że w rezultacie zwierzę przyjmuje dużo więcej kalorii dziennie, co bezpośrednio przyczynia się do ryzyka rozwinięcia się u niego nadwagi oraz otyłości. Ponadto, mleko krowie może powodować u kota pojawienie się alergii pokarmowej oraz nietolerancji laktozy. Dlatego też w sprzedaży dostępne są specjalne mleka dla kotów pozbawione laktozy (przeznaczone do żywienia kotów dorosłych). Jednak pozbawione laktozy mleka mogą być gorsze w smaku i dlatego być także mniej chętnie spożywane przez zwierzęta.
Komentarze (0)