Czym jest akwarystyka?
Wielokrotnie zastanawiając się nad wyborem idealnego zwierzęcia domowego przechodzimy obok wyboru akwarium i ryb akwariowych. Akwarium oprócz nauki obowiązkowości może też pełnić świetny element wystroju wnętrz. Akwarystyka jest coraz częściej wybieranym hobby zarówno przez dzieci, jaki i dorosłych. Czym jednak zajmuje się akwarystyka?
Akwarystyka
Chcąc w pełni pojąć znaczenie akwarystyki warto najpierw zdefiniować samo pojęcie. Akwarystyka to amatorska i profesjonalna hodowla zwierząt oraz roślin wodnych w akwarium. Akwarystykę dzielimy na dwie główne kategorie: akwarystykę słodkowodną i akwarystykę morską. Akwarystyka słodkowodna zajmuje się hodowlą, obserwacją zachowania i poszerzaniem wiedzy z zakresu hodowli słodkowodnych organizmów, podczas gdy akwarystyka morska zajmuje się organizmami słonowodnymi. Akwarystą nazywa się osobę, która posiada przynajmniej jedno akwarium oraz czynnie zajmuje się hodowlą organizmów znajdujących się wewnątrz tego zbiornika wodnego.
Zakładanie akwarium
Chcąc założyć swoje pierwsze lub kolejne akwarium, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak chcemy by ono wyglądało. Istnieje wiele stylów, w jakich możemy urządzić zbiornik wodny, a także możemy dobrać wiele gatunków ryb, którym zapewnimy odpowiednie warunki. I to właśnie od wyboru gatunków ryb i ich ilości zaczynamy zakładanie naszego akwarium. To, ile gatunków ryb chcemy posiadać w naszym akwarium, a także ile ich chcemy w nim mieć ma wpływ na wybór wielkości akwarium i wyboru odpowiedniego osprzętu. Na początku warto wybrać jeden gatunek ryb, najlepiej słodkowodnych i prostych w hodowli. Dopiero później można zacząć mieszać gatunki ryb czy decydować się na trudniejszą i droższą akwarystykę morską. Wiedząc już, jakie ryby będziemy hodować, można przejść do wyboru samego akwarium i osprzętu niezbędnego do zachowania równowagi biologicznej naszego zbiornika wodnego. Pierwszym krokiem jest sklep akwarystyczny, np. https://trzmiel.com.pl, w którym przeszkolony personel pomoże w doborze odpowiedniego zestawu akwarystycznego na start.
Akwarium
Pojemność, a więc i wielkość akwarium powinna być odpowiednio dobrana do wybranego gatunku ryby, spełniając jej potrzeby. Dla początkującego akwarysty poleca się akwaria o pojemności od 50 do 100 litrów, które uznawane są za najłatwiejsze w utrzymaniu. Czemu? Akwaria o pojemnościach powyżej 50 litrów zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości i równowadze biologicznej. Mniej czasu poświęcimy więc na konserwację zbiornika, a dodatkowym atutem jest optymalna ilość miejsca dla ryb do pływania i ukrywania się.
Wybór większego akwarium na początek jest też podyktowany doświadczeniem wielu akwarystów, którzy kupując małe akwarium na start, szybko wymieniali mały zbiornik na większy, a co za tym szło, musieli także zakupić nowy osprzęt, który będzie w stanie obsłużyć większe akwarium. To wszystko przekłada się na optymalizację kosztów. Wybierając od razu większy zbiornik, chronimy się przed koniecznością wymiany akwarium i osprzętu w późniejszym czasie.
Osprzęt
Chcąc, by akwarium było zadbane, woda była czysta, a równowaga biologiczna zachowana, należy zakupić odpowiednie wyposażenie akwarium. Internetowy sklep akwarystyczny może pomóc nam w wyborze odpowiedniego osprzętu. Sortując sprzęt możemy łatwo znaleźć poszukiwane przez nas niezbędne wyposażenie do akwarium słodkowodnego. Do takich elementów wyposażenia akwarium zaliczyć trzeba pokrywę akwarium, filtry czyszczące, napowietrzacz, odpowiednie oświetlenie oraz grzałkę. Dodatkowo, wyposażeniem pomocnym podczas dbania o akwarium będą akcesoria do wymiany wody, akcesoria do czyszczenia szyb w akwarium, siatka do odławiania ryb oraz akcesoria pozwalające na przesadzanie roślin. Należy także pamiętać o zakupie odpowiedniego podłoża, roślin wodnych i ozdob, będących także często kryjówkami dla naszych ryb akwariowych.
Po wyposażeniu akwarium we wszystkie niezbędne elementy oraz przygotowaniu naszego zbiornika wodnego do zarybienia – możemy podziwiać codzienne życie podwodnego świata.
Artykuł partnera
Komentarze (0)