Jakie rośliny są bezpieczne dla kota
Rolą opiekuna jest dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo swojego kota. Zwierzę nie jest w stanie samodzielnie ocenić, co jest dla niego szkodliwe, a co nie. Jednym z największych zagrożeń dla kotów niewychodzących są trujące rośliny doniczkowe, których należy bezwzględnie pozbyć się z domu. Warto jednak poznać też rośliny bezpieczne dla kota, które pięknie ozdobią wnętrze i nie zaszkodzą zwierzęciu, nawet gdy zechce ich skosztować.
Rośliny bezpieczne dla kota
Jako opiekun kota powinieneś z rozwagą dobierać rośliny do swojego wnętrza. Jeśli nie jesteś pewien, czy dana roślina doniczkowa bądź kwiat cięty, są bezpieczne dla Twojego pupila, po prostu nie przynoś ich do domu. Najlepiej zapoznaj się z przedstawioną przez nas listą roślin bezpiecznych dla kota i wybierz coś spośród z nich.
Koty mają od czasu do czasu potrzebę przegryzienia „czegoś zielonego”. Jedząc małe ilości trawy, poprawiają trawienie i pozbywają się sierści połkniętej podczas pielęgnacji futerka. Jeśli w pobliżu nie ma trawy, koty sięgają po inne rośliny, które niestety mogą okazać się dla nich szkodliwe. W najlepszym wypadku może skończyć się podrażnieniem pyszczka, a w najgorszym - silnym zatruciem, uszkodzeniem narządów wewnętrznych i śmiercią. Dlatego lepiej nie ryzykować i udekorować dom tylko roślinami bezpiecznymi dla kota.
Rośliny są dla kotów interesujące nie tylko ze względów zdrowotnych. Długie, duże, pierzaste liście czy kolorowe kwiaty mogą być atakowane przez kota dla zabawy. Niestety podczas harców zwierzę może zniszczyć piękną roślinę, dlatego niektóre kwiaty doniczkowe nietrujące dla kota warto usytuować poza jego zasięgiem, np. na wysokiej półce, w wiszącej donicy czy w pomieszczeniu, do którego zwierzę nie ma dostępu.
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota
Wśród roślin i kwiatów doniczkowych bezpiecznych dla kota znajdują się, m.in.:
- - storczyk Falenopsis (Phalaenopsis),
- - eszeweria (Echeveria elegans),
- - chamedora wytworna (Chamaedorea elegans),
- - fuksja (Fuchsia triphylla),
- - szlumbergera królewska (Schlumbergera bridgesii),
- - zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum),
- - fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha),
- - cibora zmienna (Cyperus alternifolius),
- - nolina wygięta (Beaucarnea recurvata),
- - maranta (Maranta leuconeura),
- - kalatea (Calathea insignis)
- - pieniążek (Pilea peperomioides).
Rośliny dla kota, które warto posadzić specjalnie dla niego
Oprócz dekoracyjnych roślin bezpiecznych dla kota, warto też posadzić w domu trochę „zieleniny”, która przysłuży się kotu. Jest to przede wszystkim specjalna trawa dla kota, do kupienia w sklepach zoologicznych w postaci nasion do samodzielnego wysiewu lub już jako gotowa roślinka. Kiedy kot poczuje dyskomfort trawienny, będzie mógł przegryźć odrobinę trawki.
Do roślin uwielbianych przez koty należy też kocimiętka, chociaż nie wszystkie mruczki są jej amatorami. Substancja zawarta w kocimiętce (nepetalakton) jest dla kota bardzo atrakcyjna - pobudza go, wprawia w stan euforii, a także odpręża i relaksuje. Większość kotów zazwyczaj tylko tarza się w tej roślinie, niektóre ją liżą i gryzą, ale gdy kot spożyje jej zbyt dużo, mogą wystąpić u niego problemy trawienne (biegunka, wymioty).
Dlatego, nawet gdy Twój pupil ma styczność tylko z roślinami bezpiecznymi dla kota, obserwuj go bacznie, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, lepiej usuń je z jego otoczenia. Ani kocimiętka, ani trawa dla kota, nie są mu niezbędne do życia. Jego dieta powinna składać się z pełnoporcjowej karmy. A gdy Twój kot ma długą sierść, warto podawać mu również specjalne preparaty na odkłaczanie - skonsultuj się w tej kwestii z lekarzem weterynarii.
Komentarze (0)