Czym karmić kota? Zobacz, jakich produktów absolutnie unikać
Jak sprawić, by kot domowy przez długie lata cieszył się dobrym zdrowiem? Każdy właściciel zadbać powinien o stosowną dietę swojego pupila. Czym karmić kota? Podpowiadamy!
Kluczowe zasady żywienia kota
Jako, że koty są z natury drapieżnikami, ich żywienie bazować powinno na mięsie. Wybierając karmę dla mruczka czy samodzielnie przygotowując posiłki dla niego, szczególną uwagę zwrócić należy na proporcje poszczególnych składników odżywczych.
Jedzenie dla kota powinno być bogate w białka zawarte w mięsie i rybach (mowa tutaj między innymi o karnitynie, taurynie oraz kolagenu). Równie istotną rolę w żywieniu pupili odgrywają tłuszcze nasycone i nienasycone Omega — 3 i Omega — 6. Jadłospis mruczka nie może się obyć także bez mikro — oraz makroelementów, takich jak: żelazo, wapń, magnez, potas, fosfor, jod, miedź, mangan, selen czy sód.
Podawane mu posiłki powinny być również bogate w witaminy z grupy B oraz D, a także witaminy A, C, E, F, H i K. Dieta kota uwzględniać musi także węglowodany, jak skrobia czy celuloza, glukozaminy, przeciwutleniacze i betakaroten.
Wybór odpowiedniego pożywienia dla kota
Jak wybrać idealną karmę dla kota i czym go żywić? Na sklepowych półkach spotkać można się z jej wersją mokrą oraz suchą. Pierwsza z nich powinna dominować w diecie mruczka, a to ze względu na wyższą zawartość mięsa. Godne polecenia są karmy z dodatkiem warzyw i owoców. Zawierają one bowiem naturalne przeciwutleniacze wspierające układ odpornościowy zwierzaka.
Zrezygnować powinno się natomiast z zakupu karm, w składzie których znajdują się zboża. Wynika to z tego, że układ trawienny kotów nie jest przystosowany do trawienia dużych ilości produktów roślinnych. Zboża są dodawane do karm w celu obniżenia kosztów produkcji.
Decydując się na samodzielne przygotowanie jedzenia dla kota, najlepiej postawić na chudą wołowiną czy wieprzowinę, koniecznie ze sprawdzonego źródła. Indyk, kurczak czy kaczka dobrze sprawdzą się w roli urozmaicenia jadłospisu zwierzaka. Najlepsze części mięsa to takie, które zawierają duże ilości ścięgien oraz żył.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by raz na jakiś czas zaserwować kotu sparzoną rybę, surowe żółtko, jogurt, twarożek, ryż czy marchewkę.
Czego nie powinien jeść kot?
Wiemy już, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie kota. A co, jeżeli chodzi o produkty spożywcze niewskazane w diecie pupila? Kotom nie powinno się podawać resztek ze stołu. Dotyczy to w szczególności solonych, tłustych, ciężkostrawnych, wysoko przetworzonych produktów spożywczych.
Mruczków nie powinno się również żywić mlekiem. Wynika to z tego, że znajdująca się w nim laktoza nie jest trawiona przez większość kotów i wywoływać może biegunki prowadzące do odwodnienia.
Koty nie powinny jeść ziemniaków, co związane jest z faktem, iż nie trawią one skrobi. Zalegając w jelitach, będą się one psuć, prowadząc do niestrawności.
Pupili nigdy nie należy także karmić cebulą — czy to surową, czy gotowaną. Zaburza ona działanie czerwonych ciałek krwi, prowadząc do ich rozpadu, czego konsekwencją może być anemia.
Czego jeszcze nie powinien jeść kot? Kolejna zakazana grupa produktów to podroby. Śledziona wywoływać może u mruczków biegunki, a płuca — nie mają dla tych zwierząt żadnych wartości odżywczych.
Kota nie powinno się karmić również kośćmi, w szczególności z drobiu. Po ugotowaniu, stają się one łamliwe, co przyczynić może się do przebicia żołądka zwierzęcia.
Jadłospis kota nie powinien uwzględniać szpinaku. Wynika to z tego, że zawarte w nim szczawiany łączą się w organizmie mruczków z wapniem, wywołując odkładanie się w nerkach oraz pęcherzu kryształów szczawianu wapnia, co prowadzić może do kamicy szczawianowo — wapniowej. Konsekwencją tego może być zapalenie nerek oraz pęcherza moczowego.
Kot domowy nie powinien jeść także awokado. Zawarta w owocu oraz pestce substancja o nazwie persin może wywoływać u zwierzaków biegunki i wymioty. Jak widać więc, prawidłowe karmienie kota nie jest wcale takie proste i łatwe, jakby mogło się początkowo wydawać.
Więcej na praktycznych informacji na temat zasad żywienia kotów znaleźć tu.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)